haberin demi

Haberin demi

  • Dolar 5.3285
  • Euro 6.0599
  • GR ALTIN 229.44
  • ÇEYREK 375.04

  • 08 Nisan 2017, Cumartesi 15:23
ÖzgürKAVRAK

Özgür KAVRAK

Dönüşü olmayan bir çölleşmeye gitmekteyiz!

            

İnsan metabolizması, yaşamını sürdüre bilmesi için doğaya  diğer bir deyişle çevremize borçluyuz. Tek bir başlık altında sıkıştırdığımız bu hayat kaynağımızı ele aldığımız da,  aslında var oluşumuzun bir pamuk ipliğine bağlı olduğu gerçeği bütün çıplaklığı ile gözler önüne serilmektedir.

Yerleşim alanları açma adına ormanları yok ediyoruz. Oysa oksijeni onlar üretiyor. Su kaynaklarımızı bilinçsizce tüketerek uzun bir süreçte yenilenen içilebilir su rezervlerimizi yok ediyoruz. Oysa hale hazırda “ Dünya nüfusunun %40'nı barındıran 80 ülke, şimdiden su sıkıntısı çekmektedir”. Tarım alanlarını ya bilinç sizce kullanıyoruz ya da bilinçsiz yapılaşmaya maruz bırakıyoruz. Ormanlarımızı ve gıda ihtiyacımızı karşılayacak verimli topraklarımız erozyonla yok ediyoruz. Dönüşü olmayan bir çölleşmeye gitmekteyiz!

“Ülkemizdeki toprakların üçte ikisinin su veya rüzgar erozyonun etkisi altında olduğunu ve her yıl 1 cm. kalınlığında ve Kıbrıs Adası büyüklüğünde toprağımızın erozyonla yok olduğunu,” Dünya yüzeyinin % 6'sının çölleşmiş, % 29'unun da çölleşme yolunda olduğunu,

Ne yazık ki hunharca çevremizi kirletiyoruz.  Ülkemizde yaklaşık günde 65 bin ton çöp üretilmektedir. Oysa;  Bir cam şişenin doğada 4 000 yıl, plastiğin 1 000 yıl, çikletin 5 yıl, bira kutusunun 10-100 yıl, sigara filtresinin 2 yıl süreyle yok olmadığını biliyor muydunuz? 

Peki sadece 3,7 litre benzinin yaklaşık 3 milyon litre içme suyunu kirletebileceğini?

Bütün bunların doğrudan  biz insanların etkili olduğunu?

Yaşamak için; oksijen,su ve gıdaya muhtacız. Bütün bu ihtiyaçlarımızı  doğadan karşılamaktayız. Can simidi misali insanoğlunun hayatta kalmasını sağlayan çevremizi ne yazık ki yok ediyoruz. Bir nevi boynumuzda ilmik, bizi hayatta tutan sandalye (ÇEVRE) tekme atmaktayız. Bir kere boynumuz kırıldığında maalesef geri dönüşümüz olmamaktadır.

Dünyamızdaki ekolojik denge, öylesine  ince dengeler üzerine kurulmuş ki bu ne denli özenli ve dikkatli olmaz gerektiğini ortaya koymakta. Dünyanın ısısının birkaç dere artması halinde kutuplarda buzulların erimesi bile insanoğlunun medeniyetinin yok olması anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Öyle ki güneş ışıklarının belli bir acıyla dünyamıza gelmektedir. Bu radyoaktif ısınlar sayesinde dünyamızın ısısı beli seviyede korunmaktadır.Kutuplardaki buzullar, bu radyoaktif ısınlarının yüzde 90’nın dan fazlasını bir ayna gibi  yansıtmakta. Eğer  yansıtılmazsa  dünyanın ısısında  +0,55 derecelik bir artış meydana gelir. Bu da kutuplardaki ısının +6,66 derece artmasına sebep olur. Isı artısı sebebi ile buzullar erimeye başlar. Tuzlu deniz suyuna tatlı su karışır. Dünyadaki tüm ekolojik sistemi sağlayan okyanus taşıma düzeni “ GULF STREAM ”  durur. Kuzey kutbundan başlayarak Güney kutbuna giden  ekvatordan geçerken ısınana ve sıcak deniz suyunun üsten gidip kutuplarda soğuyarak alta çöken su akıntısı, dünya üzerindeki tüm rüzgarları ve hava akımlarını şekillendiren bu sistem durur.

Bizler  Petrol türevleri enerji kaynakları  kullandıkça, atık olarak Karbondioksit gazı ortaya çıkacak.

Karbondioksit gazı ise güneş ısınlarının dünya yüzeyinden atmosfer dışına çıkmalarına engel olmakta

Bu durum dolayısı ile dünyanın  ısının artmasına sebep olmakta. Bu da buzulların erimesi anlamına gelmekte.  Buzlar erir ise yok oluruz.

Dünyada ki elli milyon ( 50 0000)   yıllık yaşamımız birkaç on  yılda yok olur.

Çevremizi korumalıyız. Ona sahip çıkmalıyız. Çevre ile iç içe yaşayan. Yaşamı buna bağlı olduğu bilinci ile yaşamımıza şekil vermeliyiz.

Bizler çevresini koruyan bir toplum oluşturmalıyız.   

 

Kaynakça:

www.cevreorman.gov.tr

www.nationalgeographic.com

www.grida.no


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık