haberin demi

Haberin demi

  • Dolar 7.6275
  • Euro 8.914
  • GR ALTIN 458.12
  • ÇEYREK 751.6

Rize İleçelerimiz

Rize İleçelerimiz

Rize İleçelerimiz

Ardesen:

 Merkez bucaga bagli 24 köyü vardir. Yüzölçümü 615 km2 olup, nüfus yogunlugu 65′tir. Ilçe topraklari dar bir kiyi seridiyle ardindan yükselen siradaglardan meydana gelir. Daglar küçük akarsularla parçalanmistir.

Ekonomisi:

Yüksekligin 600 metreye kadar ulastigi kisimda çay ve findik bahçeleri yer alir. Daha yukari kesimlerde hayvancilik ve ormancilik baslica gelir kaynagidir. Kiyi kesimlerinde balikçilik yapilir. Çay fabrikasi baslica sanâyi kurulusudur. Dokumacilik gelismistir. Ilçe merkezi, deniz kiyisinda kurulmustur. Rize-Hopa sâhil yolu ilçeden geçer. Il merkezine 67 km mesâfededir. 1953′te ilçe olan Ardesen’in belediyesi ayni sene kurulmustur. Çok eski bir târihe sâhiptir

Kereste Fabrikasi (ÖRÜS), Silah Fabrikasi (ASILSAN) Ardesen’de bulunmaktadir. Sanayi Sitesi yapilmakta olan 3. Ilçemizdir. Ardesen Silah Sanayisinin Rize ve ülke ekonomisinde önemli bir agirligi olacagi muhakkaktir

Çamlı Hemşin

 Merkez bucagina bagli 24 köyü vardir. Yüzölçümü 678 km2 olup, nüfus yogunlugu 16′dir. Ilçe topraklari daglik olup, tamâmini Kaçkar Daglari engebelendirir. Daglar, küçük akarsularla parçalanmis olup, ormanlarla kaplidir. Baslica akarsuyu Firtina Deresidir. Ekonomisi

Hayvanciliga dayalidir. Yaylacilik yöntemiyle en çok koyun ve sigir beslenir. Halkin bir kismi çay mevsiminde mevsimlik isçi olarak kiyi kesimdeki çay bahçelerine giderler. Aricilik yaygin olarak yapilir. Zengin bir orman örtüsüne ragmen ormancilik gelismemistir. Ilçe merkezi Firtina Deresi Vâdisinde kurulmustur. Il merkezine 67 km mesâfededir. Karadeniz’e kiyisi yoktur. Gelismemis, küçük bir yerlesim merkezidir. 1960′ta ilçe olan Çamlihemsin’in belediyesi 1955′te kurulmustur

Sivil mimari yönünden ilimizin en önemli yerlesim yeridir. Rize’nin isim yapmis kaleleri olan ZIL KALE ile KALE-I BALA çamlihemsin hudutlari içerisindedir. çamlihemsin dogal güzellikleri yönünden Türkiye’mizin en önemli ilçesidir. Bu ilçemiz termal turizm, doga yürüyüsü (Trekking), dag sporlari, kis turizmi, bitki örtüsü ve yaban hayati gibi özelliklere sahip olmasi nedeni ile turizm yönünden büyük bir gelecek vaat etmektedir.

Çayeli

Merkez bucagina bagli 26, Büyükköy bucagina bagli 11 köyü vardir. Yüzölçümü 473 km2 olup nüfus yogunlugu 109′dur. Ilçe topraklari dar bir kiyi ovasi ve hemen ardindan yükselen daglardan meydana gelir. Baslica akarsuyu Büyükdere Çayidir.

Ekonomisi

Baslica tarim ürünü çaydir. Meyvecilik gelismistir. En çok armut yetistirilir. Dag köylerinde hayvancilik önemli gelir kaynagidir. Ilçe topraklarinda bakir yataklari vardir. Çay fabrikalari, micir ve kum fabrikasi baslica sanâyi kuruluslaridir. Ilçe merkezi, deniz kiyisinda, Büyükdere’nin denize döküldügü yerde kurulmustur. Rize-Artvin karayolu ilçeden geçer. Il merkezine 22 km mesâfededir. Ilçe belediyesi 1944′te kurulmustur.

 

Derepazarı

Merkez bucagina bagli 11 köyü vardir. Ilçe topraklari dar kiyi ovasi ile hemen ardindan yükselen daglardan meydana gelir.

Ekonomisi

Tarima dayalidir. Baslica tarim ürünü çaydir. Çay isleme atölyeleri baslica sanâyi kuruluslaridir. Kiyi kesimde balikçilik yapilir. Ilçe merkezi, Karadeniz sâhilinde kurulmustur. Trabzon-Rize karayolu ilçeden geçer. Merkez ilçeye bagli bir bucakken 9 Mayis 1990′da 3644 sayili kânunla ilçe oldu.

Yeni ilçe olan Derepazari yesil alanlari sahilde kurulacak turistik tesisleri ve balik lokantalari ile gelecege hazirlanmaktadir

Fındıklı

Merkez bucagina bagli 17 köyü vardir. Yüzölçümü 409 km2 olup, nüfus yogunlugu 39′dur. Ilçe topraklari dar bir kiyi seridi ve hemen ardindan yükselen daglardan meydana gelir. Daglar akarsu vâdileriyle parçalanmis olup-ormanlarla kaplidir. Baslica akarsulari Çaglayan Deresi ve Yesildere’dir.

Ekonomisi
Tarima dayalidir. Baslica tarim ürünleri çay ve findik olup, ayrica az miktarda misir yetistirilir. Balikçilik gelismistir. Daglik kesimlerde küçük çapta hayvancilik yapilir. Ilçe topraklarinda kaolin yataklari vardir. Ilçe merkezi, deniz kiyisinda kurulmustur. Rize-Artvin sâhil yolu ilçeden geçer. Il merkezine 63 km mesâfededir. Eski ismi Viçe’dir. 1953′te ilçe olan Findikli’nin belediyesi 1948′de kurulmustur.

Kemer köprüleri ve sivil mimarinin tarihi örnekleri Findikli ilçemizin hatirlattigi güzellikleridir. Ilçemizde adindan da anlasilacagi üzere findik üretimi yaygindir. Findikli ilçesi gelismesini adeta turizme baglamis gibidir. Ilçe merkezinde turistik belgeli bir konaklama tesisi bulunmaktadir. Tatli su balikçiligi istikbal vadeden ugraslar arasindadir

Güneysu

Merkeze bagli 17 köyü vardir. Ilçe topraklari dar kiyi düzlükleriyle hemen ardindan yükselen daglardan meydana gelir.

Ekonomisi

Tarima dayalidir. Baslica tarim ürünü çaydir. Yüksek kesimlerde hayvancilik yapilir. Ilçe merkezi bir dere vâdisinde kurulmustur. Il merkezine 15 km mesâfededir. Merkez ilçeye bagli bir bucakken 19 Haziran 1987′de 3922 sayili kânunla ilçe oldu.

Akarsulari balik çiftligi yapimina elverislidir. Ilçe merkezine 15 km. mesafedeki Gürgen ve Handüzü Yaylalari belli basli mesire yerleridir.

Hemşin

Merkez bucagina bagli 8 köyü vardir. Ilçe topraklari dagliktir. Daglar, akarsu vâdileriyle parçalanmistir.

Ekonomisi:

Tarima dayanir. Baslica tarim ürünü çay ve misirdir. Hayvancilik gelismistir. Ilçe merkezi, Dogu Karadeniz daglarinin yüksek bir yamacinda kurulmustur. Il merkezine 55 km mesâfededir. Eski ismi Ortaköy’dür. Denize kiyisi yoktur. Pazar ilçesine bagli bir bucakken 9 Mayis 1990′da 3644 sayili kanunla ilçe oldu.

İkizdere

Merkez bucagina bagli 25, Güneyce bucagina bagli 2 köyü vardir. Yüzölçümü 839 km2 olup, nüfus yogunlugu 18′dir. Ilçe topraklari dagliktir. Daglar dar vâdilerle parçalanmis olup yüksek kesimlerinde yaylalar bulunur. Baslica akarsuyu Ikizdere’dir. Ikizdere üzerinde elektrik üretmek gâyesiyle bir baraj kurulmustur. Daglar zengin ormanlarla kaplidir.

Ekonomisi:

Tarima dayalidir. Baslica tarim ürünleri çay ve patates olup, ayrica az miktarda misir, armut ve findik yetistirilir. Yaylacilik metoduyla sigir ve koyun beslenir. Aricilik gelismistir. Anzer bali meshurdur. Ilçe merkezi Ikizdere kiyisinda kurulmustur. Rize-Erzurum karayolu ilçeden geçer. Il merkezine 56 km mesâfededir. Denize kiyisi yoktur. 1954′te ilçe olan Ikizdere’nin belediyesi 1952′de kurulmustur.

Rize-Erzurum karayolu üzerinde dik yamaçlar ve dogal güzellikler arasinda yer almaktadir. Köylerden sehire dogru bir göç olayi görülmektedir. Dünyaca ünlü anzer bali, hidroelektrik santrali, çamlik mesiresi, çagrankaya, Ovit ve Anzer yaylalari önemli turizm potansiyeli ile degerlendirilmeye hazir olarak beklemektedir

YILLIK ORT. YAĞIŞ: 1102 mm (1 mm yağış =1kg / m2 )
EN YÜK. SIC.: 13 TEMMUZ 1980 : 37,5 Co
EN DÜŞ. SIC.: 20 OCAK 1972 : -10,0 Co
EN ŞİDDETLİ RÜZGAR YÖNÜ: Güneydoğu,1968 Yılı
9 Bofor (Kuvvetli Fırtına;9 bofor= 41-47nat=75-80km/h)
YILLIK ORT. BASINÇ: 10,7 mb
GÜNLÜK EN YÜK. SIC. FARKI: 27/04/1979, 27,9 Co
YILLIK ORT. BAĞIL NEM: % 74,5
YILDA ORT.YAĞIŞLI GÜN: 124,1
DONLU GÜNLER ORT.: 35,2
(İklim bilgileri ilçe merkezine aittir)
İZDÜŞÜM ALAN: 898 Km2
İKİZDERE ÇAYI YILLIK ORT. DEBİSİ: 29 m3/sn
AĞAÇ CİNSLERİ: LADİN % 61 , GÖKNAR % 21, KAYIN % 16 , DİĞER % 2
ORMAN : % 2 9 *
NÜFUS:
1965: 20.500, 1970: 19.500, 1975: 18.500, 1980: 16.932, 2000: 10.667
Nüfusta kayıtlı insan sayısı: 59.768 (27/03/2006)
Kadın: 30.648, Erkek: 29.120 % 80 i ilçe dışında yaşıyor.
*Kaynak: COŞKUN İbrahim, İkizdere’de Yaylacılık, An. Üni. lisans Tezi, 1985 , Ankara

 

10.500 kişi barındıran İkizdere’den hepimiz bir gün istikbalimiz uğruna düştük yollara. Kimimiz okudu, kimimiz ticarete atıldı uzak illerde iş buldu kendisine. Öyle zamanlar geçtiki hiç hatırlamaz olmuşuzdur memleketimizi iş güç meşgalesinden. Ne var ki çoğumuzun ailesinden bir parça da kalmıştır gerilerde. Onlar oldu bağımız çok kez.

Fakat gün geçti dolandı yıllar. Dört bir yanında dağıldık ülkemizin. Bazen bir kemençe sesi görtürdü bizi memleketimize, bazen bir belgesel. Çoğumuz yeni komşular , yeni çevreler edinmiş olsak ta bir yerimizde saklı kalmış anılarımız. Aynı bulutun altında aynı yağmurlarla ıslandığımız yerler. Aynı patikalardan kolkola, gönül gönüle yürüdüğümüz yollar. Aynı çoban sesiyle yola koyulduğumuz yaylalar.

Tüm zorlu yaşam koşullarına rağmen sayamadığım nice güzelliklerle dolu, çoğumuzun hayatının ilk yıllarının geçtiği ama hatıraların vazgeçilmezi olan bu yerleri özlemenin ve aynı kültürü paylaşmanın verdiği huşu neticesinde toplanmaya başladık yaşadığımız kentlerde. Kimi yerde köyler bazında kimi yerde ilçe bazında dernekler , vakıflar kurduk. Daha çok yaşamak için anılarımızda izler bırakan gizemini memleketimizin.

İşte bu duygularımızın depreştiği bir zamanda Başkent’te bir araya geldik ve Başken Rize İkizderliler Kültür ve Dayanışma Derneği’ni (BARİDER) kurduk. Sizvil toplum örgütlenmeleri kapsamında bu oluşumlarla ayrıca Rizeliler Birliği ve Rize Dernekler Federasyonu oluşturuldu Ankara’da.

 

Arazinin dik ve çay tarimina elverisli olmamasi, halki diger illere göçe zorlamistir. Doga güzellikleri yönü ile turizm açisindan gelecek vaat eden bir ilçemizdir.

Iyidere

Merkez bucagina bagli 7 köyü vardir. Ilçe topraklari dar kiyi ovasi ve hemen ardindan yükselen daglardan meydana gelir.

Ekonomisi:

Tarima dayalidir. Baslica tarim ürünü çaydir. Ilçe merkezi deniz kiyisinda kurulmustur. Trabzon-Rize karayolu ilçeden geçer. Il merkezine 15 km mesâfededir. Trabzon sinirinda yer alir. Merkez ilçeye bagli bucakken 9 Mayis 1990′da 3644 sayili kânunla ilçe oldu.

Ilçe görülen yapilasmanin, batiya dogru ismini aldigi dereye kadar uzamasi ile yeni bir yerlesim sahasi olusmaktadir. Iyidere’yi Ikizdere’ye baglayan yol üzerinde bir çok fabrika kurulmus bulunmaktadir. Burada kurulan fabrikalar Iyidere havzasini Rize’nin sanayi bölgesi haline getirmektedir. Söz konusu sanayi, yörenin ekonomisine önemli katkida bulunmaktadir.

 

Diğer kaynaklar

Iyidere

 

 

 

İlçemiz 8 Mahalle ve 7 Köy bulunmaktadır. İl’e uzaklığı 14 Km olup, yörenin özelliği nedeniyle dağınık bir yerleşim mevcuttur. Bütün kurumlar kuruluşunu tamamlamıştır. İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan ve Hükümet Konağı olarak kullanılan hizmet binasında, Müftülük , Kütüphane ve Tapu Sicil Müdürlüğü dışında tüm kuruluşlar (Adliye, Emniyet dahil) hizmet vermektedir

 

TARİHÇESİ:

M.Ö.700 yıllarında Miyetoslularca kurulan önce Roma, sonra Bizans ve Pontus Rum egemenliği altında kalan yerleşim yeri, 1461 yılında Fatih Sultan  Mehmet tarafından Osmanlı Devleti sınırları içerisine katılmıştır. Eski adı ‘Aspet’ olan İlçe merkezi Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından sonra Bucak olarak yapılandırılmıştır. İyidere çayından dolayı da İyidere ismini almıştır. 21.05.1990 tarih ve 3644 sayılı kanunla İlçe olmuştur.
COĞRAFİ DURUM:
İlçemizin yüzölçümü yaklaşık 25 km² dir. Doğusunda Derepazarı, batısında Of, GüneyindeKalkandere ve Kuzeyinde Karadeniz ile çevrilidir. İlçe merkezi denizin kıyısında kurulmuş olmasına rağmen dağlık alanda yer alan İlçenin güneyini boydan boya bir duvar gibi kaplayan Doğu Karadeniz dağları ile doğu ve güneye gidildikçe rakım yükselir.

 

 

 

İlçemiz yerüstü kaynakları bakımından oldukça zengindir. En önemli akarsuyu İyidere deresidir. Kıyı kesiminde ılık ve bol yağışlı bir iklim olmasına rağmen, içerilere doğru gidildikçe rakımın artmasıyla birlikte iklim sertliği görülür. Ortalama sıcaklık 14 derecedir. Yıllık yağış ortalaması metrekareye 230 kg’dır.

 

NÜFUS DURUMU

sene 2000 yılı Genel Nüfus sayımı sonuçlarına göre İlçemizin şehir nüfusu 5466, köyler nüfusu 4608 olup, toplam 10074 nüfusa sahiptir. 1990 nüfus sayım sonuçları ile karşılaştırıldığında0/00 -12.76 oranında yıllık nüfus artış hızı tespit edilmiştir.

 

SOSYAL DURUM

İlçemizin coğrafi yapısının engebeli, yerleşimin dağınık olması nedeniyle sosyolojik açıdan köy-kasaba karışımı bir özellik arzeder. İlçedeki mahallelerin bir bölümü yerleşim açısından köy özelliliğinde olduğundan, sosyolojik olarak da insanlarımızın yaşamları köylü özelliği göstermektedir. Çünkü çay tarımının yanında az da olsa köylerimizde olduğu gibi ilçe merkezi ve mahallerimizde de hayvancılık yapılmaktadır. Çay tarımında genellikle kadınlar çalışmakta, erkekler ise daha çok ilçede faaliyet gösteren ve sayıları 15’i bulan çay fabrikalarında mevsimlik veya sürekli işçi olarak çalışmaktadır. Bunun yanında balıkçılık ve gurbet yaşamı da sosyal yaşam içerisinde önemli bir yer tutmaktadır.

 

 

SAĞLIK DURUMU 

İlçemizde zağlık hizmetleri, Sağlık Grup Başkanlığımıza bağlı Merkez Sağlık Ocağı, Çiftlik Sağlık Ocağı, Yapraklar Sağlık Ocağı, Denizgören Sağlık evi, Yaylacılar Sağlık evi, Büyük Çiftlik sağlık evi ve Hazar sağlık evi olmak üzere toplam 3 sağlık ocağı ve 4 sağlık evi ile  112 Acil Trafik istasyonunda  görev yapan  6 doktor, 6 sağlık memuru, 1 çevre sağlığı teknisyeni, 4 hemşire, 8 ebe, 2 memur, 6 şoför ve 1 hizmetle tarafından verilmektedir.

 

Ulaşım imkanları:

 

İlçemiz Rize İl merkezine 14 km. mesafede olup, komşu ilçeleri olan Derepazarı İlçesine 4 km.Kalkandere İlçesine ise 13 km. Trabzon-Of İlçesine ise 14 km. mesafededir.

İlçe ile ulaşım Özel Halk Otobüsleri sağlanmaktadır. Halk otobüsleri her 15 dakikada bir Rize merkez ve İyidere’den karşılıklı olarak hareket etmektedir. Rize’den kalkan otobüsler Emniyet Müdürlüğü önünden; İyidere’den ise İlçenin sınırı olan Şantiye denilen bölgeden hareket etmektedir.

 

Turizm:

İlçemizin turizm yönünden en önemli sayılabilecek kaynağı İyidere plajıdır. Geçmişten günümüze kadar yapısını koruyan ve Rize İlinin en önemli plajı İlçemizde mevcuttur. Yapımı devam eden Karadeniz otoyolunun sahil şeridinin büyük bölümünün doğal dokusunu bozmasıyla İyidere plajı daha da önem kazanmıştır. Bunun dışında Yalıköy Mahallesi, Köşklü Köyü ve Denizgörenköyünde bulunan taş kemer    köprüler tarihi nitelikte olup, turizm amaçlı görülebilecek değerlerimizdendir. Ayrıca İlimizde sıkça rastlanan su değirmenlerine İlçemizde de rastlamak mümkündür.
 

 

Ekonomik Kaynaklar:

Çay tarımı gelişmeden önce mısır, kenevir, narenciye, fındık üretimi ve hayvancılık yapılmakta ve halk geçimini bunlarla sağlamakta idi. Bu sebepten dolayıdır ki, geçmişten günümüze ilçemizde çevre illere ve büyük şehirlere önemli bir göç süreci yaşanmıştır.
İlçemizde çay tarımı 1938 yılından sonra başlamıştır. Önceleri çay benimsenmemişse de 1940 yılında yapılan yasal düzenlemelerle çay üreticilerini bazı ayrıcalık ve teşvikler şeklinde devlet desteği sağlanmış, böylece çay ve narenciye üretimi cazip hale gelmiştir. 1950 yılından itibaren gerçek anlamda çay tarımı başlamış ve hızlı göç sürecinde de gözle görülür bir yavaşlama olmuştur.

Çay tarımına bağlı olarak  3 tanesi Çaykur’a ve 12 tanesi  özel sektöre ait olmak üzere değişik kapasitelerde toplam 15 adet çay fabrikası faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla çay sanayii de İlçemizin ekonomik kalkınmasında ciddi manada katkı sağlamaktadır.

Çay tarımının dışında aileler ticari amaçlı olmamakla birlikte kendi ihtiyaçları karşılamak üzere Sığır:1353, Koyun : 635, Keçi : 115, Kanatlı hayvan :1305 ve Arılı Kovan : 891 adet beslenmektedir.

 

Ayrıca sosyal ve kültürel amaçlı faaliyet gösteren 6 adet dernek bulunmaktadır.

 

Pazar

Merkez bucagina bagli 45 köyü vardir. Ilçe topraklari dar kiyi ovasi ile hemen ardindan yükselen daglardan meydana gelir. Daglar derin akarsu vâdileriyle parçalanmis olup, ormanlarla kaplidir. Baslica akarsulari Pazar, Merdivenli, Kalecik, Bodaçavi ve Ocak dereleridir.

Ekonomisi:

 

Tarim ve balikçiliga dayalidir. Baslica tarim ürünü çay olup, ayrica az miktarda armut, patates, findik, puro tütünü ve misir yetistirilir. Kiyi kesimlerde balikçilik, iç kesimlerde ise sigir besiciligi yaygindir. Çay fabrikalari, balik yagi ve balik unu üreten tesisler baslica sanâyi kuruluslaridir.Ilçe merkezi, deniz kiyisinda, Pazar Deresinin denize döküldügü yerde kurulmustur. Rize-Artvin karayolu ilçeden geçer. Il merkezine 38 km mesâfededir. Ilçe belediyesi 1854′te kurulmustur.Pazar ilçesi, çok eski bir yerlesim merkezi olmasina ragmen; tarihi ile paralel bir gelisme gösterememistir. Dar bir alana sikismis olan Pazar Ilçesi, bazi sosyal tesisleri ile Hemsin yönünde genislemektedir. Bazi özel çay fabrikalari, balik unu fabrikasi ilçenin dogusunda yer alan Hamidiye yöresinde bulunmaktadir. çiha Kalesi, Pazar merkezine 6 Km. mesafede Yücehisar Köyünü yüksek bir tepesinde bulunmaktadir. Bir mesire yeri olarak düzenlenmesi, yöre ekonomisine katki saglayacaktir. Sahilde bulunan Sivrikale’den pek iz kalmamistir. Bir deniz feneri olarak yapildigi sanilan Pazar Kiz Kulesi, kismen varligini sürdürmektedir. Pazar ve Ardesen, Firtina Deresinin yataginda birlesmektedir.

Haber Videosu

Rize İleçelerimiz
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1
Etiketler: Rize İleçelerimiz

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Kalkandere Organize Sanayinin açılması ile ilgili çalışmaları yeterli mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık